Zazimování závlahového systému krok za krokem

Aby váš závlahový systém fungoval bez problémů i v další sezóně, je nezbytné provést jeho každoroční zazimování, a to ideálně před příchodem prvních mrazů.

Tento důležitý krok ochrání váš systém před poškozením způsobeným mrazem, které může vést k popraskání potrubí nebo poškození dalších částí systému.

Voda se vzduchem vycházející při vyfukování vody z rotačního postřikovače vzduchem.

Co znamená zazimování závlahového systému?

Zazimování spočívá v odstranění vody z potrubí a postřikovačů, aby se předešlo riziku jejího zamrznutí. Jak je známo, voda při zamrznutí zvětšuje svůj objem, což může způsobit vážné škody. Kvalitní zazimování chrání váš závlahový systém před těmito škodami.

 

5 kroků pro bezchybné zazimování závlahového systému

Aby zazimování závlahového systému proběhlo správně a bez problémů, držte se těchto pěti jednoduchých kroků, které zajistí jeho dlouhou životnost a ochranu před poškozením mrazem.

1. Uzavření hlavního kulového ventilu

Prvním krokem je uzavření hlavního kulového ventilu, který zamezí přístupu vody do závlahového systému z vodního zdroje (čerpadla nebo vodovodního řadu). Tento ventil musí být instalován ideálně v nezámrzné hloubce, aby byl chráněn před mrazem.

2. Odvodnění systému

Po uzavření hlavního ventilu je zapotřebí nechat ze systému vytéci samovolně vodu. Odmontujte proto zátku na hlavním kulovém ventilu nebo jinde v systému a nechte vodu volně vytéct. Tento úkon se zpravidla provádí v místě napojení kompresoru. Jakmile je systém samovolně odvodněn, můžete namontovat hadicový trn či adaptér pro připojení kompresoru. Nemáte-li kam kompresor připojit, naše zazimovací sestavy jsou ideální řešení.

Naše zazimovací sestavy pro snadné zazimování závlahového systému

Pro snadné a rychlé zazimování závlahového systému nabízíme speciální zazimovací sestavy. Tyto sestavy jsou ideálním řešením pro připojení kompresoru a efektivní odvodnění systému. Vybírat můžete z různých variant pro potrubí 25 mm a 32 mm, s nebo bez diskového filtru.

 

Sestava pro zazimování závlahového systému s připojením na kompresor.

3. Připojení kompresoru

K připojení kompresoru využijte hadicový trn. Pokud máte adaptér pro kompresor s ventilem, stačí jednoduše otevřít nebo zavřít ventil bez nutnosti montáže a demontáže hadicového trnu. 

Před zapnutím kompresoru

  • Myslete prosím na to, že PE potrubí není navrženo a dimenzované na to, aby udrželo stlačený vzduch. Vzhledem k větší stlačitelnosti vzduchu oproti vodě dochází k větším rychlostem proudění při úniku.
  • Nejprve otevřete pomocí řídicí jednotky nebo ručně vybraný elektroventil. Pokud nemáte elektroventil, ale manuální kulové ventily, otevřete jej. Dávejte pozor, aby byl vždy otevřený pouze jediný ventil tzn. „vyfoukáváme“ po jedné sekci.
  • Zejména tehdy, pokud teplota před zazimováním klesla pod 0 ° C zkontrolujte, zda výsuvník nebo trysky postřikovačů nejsou přimrzlé. Pokud ano, uvolněte je. Jejich uvolněním předejdete možnému poškození postřikovačů způsobené tlakovými rázy.

4. Profouknutí systému vzduchem

Začněte s profukováním a nezapomeňte na výše zmíněné, a tedy, že je zapotřebí profukovat systém sekci po sekci, aby se z každé části odstranila veškerá voda. Tlak vzduchu doporučujeme v rozmezí 3,5 - 5 bar, aby nedošlo k poškození potrubí nebo postřikovačů.

Pozor! Nikdy nemějte všechny ventily zavřené zároveň se spuštěným kompresorem. 

  • Jak se potrubí plní vzduchem, postřikovače se začnou vysouvat a začne z nich vycházet nejprve voda, později voda smíšená voda se vzduchem a nakonec pouze jemná mlha nebo čistý vzduch.
  • Průběžně kontrolujte, zda se nezahřívá potrubí v místě připojení kompresoru. Horký vzduch, který vzniká stlačováním vzduchu by mohl poškodit mechanismy rotačních postřikovačů. Pokud se potrubí zahřívá, kompresor vypněte, aby mohlo potrubí vychladnout.
  • V sekci nechte vzduch proudit tak dlouho, dokud se veškerá voda nevystříká a z postřikovačů nevychází pouze vzduch.
  • První vyfoukávaný okruh či sekce vám zabere mnohem delší dobu než následující okruhy, protože většina vody v hlavním potrubí odejde pryč s profouknutím první sekce.
  • Pokud z postřikovačů na první sekci vychází pouze vzduch, otevřete další ventil a opakujte postup profukování stejně jako při první sekci. Pokračujte, dokud všechny okruhy nebudou odvodněny.
  • Když mate všechny sekce odvodněny, doporučujeme zopakovat tuto proceduru minimálně ještě jednou, ať máte jistotu kvalitního zazimování.😊

5. Finální krok je vypnutí řídící jednotky

Po dokončení zazimování nezapomeňte přepnout řídicí jednotku do režimu OFF (v závislosti na typu řídící jednotky), aby zůstala vypnutá, ale zároveň si uchovala naprogramované hodnoty a aktuální čas.

 

Jaké jsou ideální parametry kompresoru pro zazimování závlahového systému?

Pro bezproblémové zazimování závlahového systému je klíčové použít správný kompresor. Výkon a průtok vzduchu kompresoru musí odpovídat velikosti vašeho systému, aby bylo zajištěno efektivní odstranění vody.

Vzduchovací kompresor pro vyfoukání vody ze závlahového systému.

  • Tlak vzduchu
    Doporučený výkon kompresoru je 10 bar. Do závlahového systému však pouštějte vzduch v rozmezí tlaku 3,5 - 5 bar, aby nedošlo k poškození potrubí nebo postřikovačů.
  • Průtok vzduchu
    Pro zazimování běžného zahradního závlahového systému dostačuje kompresor s průtokem cca 16,2 m³/h. Vyšší průtok zajistí rychlejší profouknutí jednotlivých sekcí a odstranění vody z celého systému.

 

Potřebujete pomoc? Jsme tu pro vás

Pokud nemáte k dispozici kompresor, můžete si jej zapůjčit u některé ze specializovaných firem. Pokud si nejste jistí postupem nebo si na zazimování sami netroufáte, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám doporučíme odbornou firmu, která se na realizaci a údržbu závlahových systémů specializuje.

 

Autor: Bc. Michal Maxera